محصولات تخصصی مراقبت از پوست برایت مکس

محصولات تخصصی مراقبت از پوست برایت مکس
توصیه شده توسط بیش از 1000 پزشک متخصص
استفاده از بهترین ترکیبات اولیه
تایید شده توسط متخصصین پوست
توصیه شده توسط بیش از 1000 پزشک متخصص
انواع آکنه و درمان آن چیست؟
آکنه چیست؟ علل، انواع و درمان آن
اسفند ۱۳, ۱۴۰۲
بهترین سرم پوست صورت
انواع سرم پوست چیست و بهترین آن کدام است؟
اسفند ۱۳, ۱۴۰۲
انواع آکنه و درمان آن چیست؟
آکنه چیست؟ علل، انواع و درمان آن
اسفند ۱۳, ۱۴۰۲
بهترین سرم پوست صورت
انواع سرم پوست چیست و بهترین آن کدام است؟
اسفند ۱۳, ۱۴۰۲
اسفند ۱۳, ۱۴۰۲

بهترین روش‌ های کوچک کردن منافذ باز پوست

منافذ پوست به عملکردهای پوست شما کمک می‌کنند. اما اگر از اندازه منافذ خود ناراضی هستید، راه‌ های موثری برای به حداقل رساندن آن‌ها وجود دارد. و بسیاری از این مراحل به شما کمک می‌کند تا پوستی سالم و درخشان داشته باشید. با گذراندن دوران بلوغ و بزرگسالی، منافذ پوست بیشتر برجسته و بزرگ می‌شوند. ظاهر منافذ از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که چه عواملی منافذ پوست را بزرگ می‌کند و چگونه می‌توانید آن‌ها را کوچک کنید.

چرا منافذ پوست شما بزرگ به نظر می‌رسند؟

ژنتیک اشخاص در نشان دادن اندازه منافذ نقش تعیین کننده‌ای دارند. منافذ پوست منافذی هستند که به عرق و سبوم (چربی) اجازه می‌دهند از غدد روی سطح پوست شما خارج شوند. بنابراین، اگر والدین شما منافذ پوست بزرگی دارند، به احتمال زیاد شما نیز خواهید داشت.

عوامل دیگری نیز به بزرگ شدن منافذ کمک می‌کنند، از جمله:

  • تولید چربی: منافذ پوست در مرکز صورت شما برجسته تر به نظر می‌رسند، زیرا که غدد چربی آزاد کننده بیشتری در آن جا قرار دارند.
  • جنسیت: مردها غدد چربی بیشتری داشته و پوست چرب‌ تری دارند که منجر به ایجاد منافذ قابل مشاهده تر می‌شود.
  • پیری: کلاژن و الاستین پروتئین‌هایی هستند که از منافذ ساختاری پشتیبانی می‌کنند. با افزایش سن، کلاژن و الاستین پوست خود را از دست می‌دهید که در نتیجه موجب می‌شود منافذ پوستتان بازتر شود.
  • آسیب خورشید: قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) باعث تجزیه کلاژن و الاستین، بلوک‌های سازنده پوست می‌شود. این امر استحکام پوست را کاهش می‌دهد و به منافذ پوست شما اجازه می‌دهد بزرگتر شوند.
  • تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی باعث می‌شود غدد چربی، چربی بیشتری تولید کنند، همچنین منافذ در ابتدای بلوغ بیشتر نمایان می‌شوند. اندازه منافذ پوست زنان نیز در طول چرخه قاعدگی تغییر می‌کند و اغلب باعث ایجاد آکنه می‌شوند.

آیا می‌توانید اندازه منافذ پوست را کاهش دهید؟

از آنجایی که اندازه منافذ پوست شما بیشتر نتیجه ژنتیک شماست، نمی‌توانید برای همیشه آن‌ها را کوچک کنید. با این حال، می‌توانید با پاک نگه داشتن آن‌ها از چربی و مواد زائد و تقویت کلاژن و الاستین پوست، ظاهر آن‌ها را به حداقل میزان برسانید. این مراحل همچنین از بزرگ شدن منافذ جلوگیری می‌کند.

به این منظور، از فشردن بیش از حد منافذ خود یا استفاده از ابزار استخراج کننده برای رفع گرفتگی آن‌ها اجتناب کنید، چرا که می‌تواند باعث ایجاد زخم و آسیب به پوست شود. به جای آن، از محصولاتی استفاده کنید تا به آرامی منافذ را بدون ایجاد آسیب اضافی پاک کنند.

روش‌ های کوچک کردن منافذ پوست

توصیه های زیادی در مورد چگونگی کوچک کردن منافذ پوست به طور طبیعی وجود دارد. درست است که قرار دادن یک تکه یخ یا یک کمپرس سرد روی صورت به آن کمک می‌کند، اما اثر سفت کنندگی آن تنها چند دقیقه طول می‌کشد و پس از گرم شدن پوست کاهش می‌یابد.

۱- روتین مراقبت از پوست داشته باشید

برای شستشوی صورت خود در صبح و عصر از یک پاک‌ کننده ملایم استفاده کنید. برای پاک نگه داشتن منافذ از چربی اضافی، مطمئن شوید که فقط از محصولاتی استفاده می‌کنید که دارای برچسب بدون چربی یا غیر کومدوژنیک هستند (به این معنی که منافذ شما را مسدود نمی‌کنند).

۲- محصولات بر پایه آب انتخاب کنید

محصولات مرطوب کننده حاوی مواد فعال مختلفی از جمله چربی‌ها هستند. آکادمی پوست آمریکا (AAD) استفاده از محصولات بدون چربی را توصیه می‌کند. کسانی که پوست چرب دارند از محصولاتی که حاوی رطوبت بالایی هستند، به جای حاوی چربی باید استفاده کنند.

عسل و اوره نمونه هایی از مرطوب کننده‌ها در محصولات مراقبت از پوست هستند. محصولات بر پایه چربی حاوی روغن نارگیل و انواع دیگر چربی‌ها هستند. چربی‌ها به طور موثری پوست را مرطوب می‌کنند، اما ممکن است برای افرادی که پوست چرب و منافذ باز دارند مناسب نباشند.

۳- از شوینده‌ های ژلی استفاده کنید

یک پاک کننده ژلی برای افرادی که پوست چرب دارند و می‌خواهند منافذ پوست خود را کاهش دهند، مناسب است. بهتر است از پاک کننده‌های حاوی چربی یا الکل خودداری کنید، زیرا این مواد می‌توانند پوست را تحریک کنند. یک پاک کننده حاوی ترکیبات روغنی ممکن است در منافذ باقی بماند و چربی را افزایش دهد. یک پاک‌کننده مبتنی بر ژل به پاک کردن چربی از منافذ و درنتیجه کوچک شدن آن‌ها کمک می‌کند.

۴- از ماسک خاک رس استفاده کنید

استفاده از ماسک خاک رس یک یا دو بار در هفته می‌تواند به حذف چربی اضافی از منافذ پوست کمک کند. این پیشنهاد به این دلیل است که خاک رس سبوم را جذب می‌کند. حذف چربی پوست می‌تواند به جلوگیری از بزرگ شدن منافذ پوست کمک کند و آن‌ها کمتر دیده شوند.

توصیه می‌شود این کار را در روزی متفاوت از لایه برداری انجام دهید، زیرا اقدامات بیش از حد روی پوست ممکن است باعث تحریک پوست شود. تحریک می‌تواند باعث بزرگ شدن منافذ شود و می‌تواند منجر به لک شود.

۵- از ضد آفتاب استفاده کنید

محافظت در برابر اشعه خورشید برای جلوگیری از تخریب کلاژن و الاستین در اثر آسیب پوست ضروری است. از کرم‌ های ضدآفتاب با میزان محافظت بالا در برنامه مراقبت روزانه پوست خود استفاده کنید. کلاه و سایر محافظت کننده‌های فیزیکی نیز می‌توانند به محافظت از صورت شما در برابر اشعه ماوراء بنفش کمک کنند.

۶- پوستتان را لایه‌ برداری کنید

پاکسازی منافذ پوست از سلول‌های مرده و چربی اضافی به کوچک‌تر دیده شدن آن‌ها کمک می‌کند. یک لایه‌ برداری شیمیایی گاه گاه در خانه می‌تواند این کار را انجام دهد. می‌توانید از اکثر لایه ‌برداری ‌های موجود در بازار بسته به نوع لایه‌‌ برداری و عمق سلول‌های پوستی که برداشته می‌شود، هر دو هفته و گاهی به صورت هفتگی استفاده کنید.

لایه بردارها از اسیدهای آلفا (AHA) یا بتا هیدروکسی (BHA) برای حذف لایه بالایی سلول های مرده پوست استفاده می‌کنند. اسیدهای هیدروکسی منافذ را باز کرده و تولید کلاژن را افزایش می‌دهند. از محصولات مراقبت از پوست روزانه حاوی اسید گلیکولیک (AHA) و اسید سالیسیلیک (BHA) مانند تونرها و سرم‌ها که حاوی این اسیدها در دوزهای کمتر هستند، استفاده کنید.

۷- از محصولات حاوی رتینول استفاده کنید

رتینول یک ماده مراقبت از پوست است که برای مبارزه با آکنه، چین و چروک معروف است. رتینول‌ها مشتقاتی از ویتامین A هستند،که به پاکسازی سلول‌ های مرده پوست، باز کردن منافذ پوست و شفافیت پوست کمک می‌کنند. رتینول همچنین تولید کلاژن را افزایش می‌دهد که پوست را انعطاف پذیر نگه می‌دارد.

بهتر است از سرم رتینول یا مرطوب کننده در شب استفاده کنید، زیرا استفاده در روز می‌تواند حساسیت پوست شما را به نور آفتاب افزایش دهد. به آرامی با استفاده از یک لایه نازک به مدت دو بار در هفته شروع کنید تا به استفاده روزانه برسید، زیرا رتینول می‌تواند باعث تحریک اولیه پوست شود.

۸- به دنبال درمان های پزشکی باشید

اگر محصولاتی که جهت خود درمانی تهیه کردید موثر نبودند، به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست می‌تواند محصولات رتینوئید قوی‌تری مانند ترتینوئین را تجویز کند که از گزینه‌های بدون نسخه قوی‌تر هستند. برای افرادی که نگران آکنه فعال هستند، استفاده از داروهای خوراکی مانند ایزوترتینوئین یا اسپیرونولاکتون تجویز می‌شود. این داروها تولید چربی را کاهش می‌دهند که سبب کاهش منافذ پوست می‌شود.

۹- میکرونیدلینگ را امتحان کنید

روشی موثر برای کوچک کردن منافذ، توسط متخصص پوست است. در این روش از یک دستگاه میکرونیدلینگ برای ایجاد سوراخ‌های کوچک در پوست با سوزن‌های بسیار کوچک و استریل استفاده می‌‌شود. این باعث ایجاد ریزتروما در پوست می‌شود که باعث تحریک واکنش ترمیم زخم می‌شود. همچنین باعث تولید کلاژن است که ساختار حمایتی اطراف منافذ را تقویت می‌کند.

۱۰- کوچک کردن منافذ باز پوست با لیزر

متخصصان پوست می‌توانند درمان‌ های لیزر درمانی را برای بازسازی پوست شما انجام دهند. این روش در مطب می‌تواند به انواع مشکلات پوستی از جمله کاهش ظاهر منافذ بزرگ کمک کند. لیزر، لایه بالایی پوست را لایه برداری می‌کند و باعث ایجاد کلاژن در زیر سطح پوست می‌شود.

شما به طور معمول به یک سری لیزر درمانی نیاز دارید که هر چهار تا هشت هفته یک بار برنامه ریزی می‌شود. درمان‌ های لیزری می‌توانند تفاوت محسوس‌تری نسبت به برخی درمان‌ های خانگی ایجاد کنند. نتایج نیز بسته به نوع لیزر ماندگارتر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

— BRIGHT MAX —

نوشته های اخیر